Dieta oczyszczająca organizm
Diety odchudzające

Dieta oczyszczająca organizm

Od czasu do czasu każdy człowiek powinien oczyścić swój organizm. Nerwowy tryb życia, stres, życie w biegu czy siedzący tryb życia – to wszystko może doprowadzać do zakwaszenia czy odwodnienia organizmu. Również okres jesienny czy zimowy sprzyjają takiemu stanowi rzeczy – w końcu wtedy relatywnie mniej czasu spędza się na świeżym powietrzu, je się mniej świeżych warzyw i owoców, spożywa się za to duża więcej mięsa czy zwyczajnie kalorycznych – takie warunki plus mniej ruchu, może doprowadzić do złych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego warto od czasu do czasu pomyśleć o odpowiednim oczyszczeniu swojego organizmu. Jednak najważniejsze jest to, by zrobić to z głową – w końcu niewłaściwie czy też zbyt długo zastosowana dieta oczyszczająca potrafi narobić więcej szkód niż pożytku. Dlatego dietę oczyszczającą organizm należy wybrać z głową i pilnie stosować się do zaleceń – nigdy nie warto o tym zapominać.

Profesjonlny Copywriter

Kiedy potrzebna jest dieta oczyszczająca?

Dieta oczyszczająca jest czymś, co warto stosować doraźnie – wtedy, kiedy człowiek poczuje, że jego organizm nie jest w najlepszej formie. Jeżeli ktoś dostrzega w swoim organizmie niepokojące zmiany, na przykład:

  • brak energii
  • zniechęcenie,
  •  osłabienie
  • nadmierną senność lub z drugiej strony – problemy ze snem
  • częste bóle głowy
  • spadek odporności
  • uczucie ciężkości
  • problemy z cerą
  • problemy z włosami
  • problemy z paznokciami

Warto zastanowić się czy nie jest to wina toksyn, które odkładają się w organizmie oraz problemów związanych z jego zakwaszeniem. Jeżeli tak – warto zastosować dietę oczyszczającą. Dietę oczyszczającą warto też zastosować w innych przypadkach – przed właściwym odchudzaniem, żeby oczyścić organizm i przyspieszyć metabolizm organizmu lub też po kulinarnych szaleństwach. Czasami każdy człowiek ma swoje chwile zapomnienia – wesela, urodziny czy święta – to wszystko sprzyja nadmiernemu i często bardzo kalorycznemu jedzeniu. Po takim szaleństwie kulinarnym warto oczyścić organizm.

Ot tak, profilaktycznie dla swojego własnego dobra. Taka oczyszczająca kuracja po nadmiernym świątecznym przejedzeniu może zbawiennie wpływać na ludzki organizm i zapobiec wielu różnym problemom zdrowotnym. A w końcu nie od dziś wiadomo, że dużo łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Zdrowie w końcu ma się tylko jedno.

Różne diety oczyszczające

dieta oczyszczająca

Nie ma jednej diety oczyszczającej. Każdy pod tą nazwą rozumie zupełnie coś innego. Nie ma też dwóch ludzi, którzy są zgodni co do tego jaka dieta oczyszczająca będzie odpowiednia. Jeżeli o to chodzi – nawet lekarze i dietetycy nie są w stanie zgodzić się co do istoty diety oczyszczającej. Każdy człowiek sam powinien podjąć decyzję o tym, która dieta oczyszczająca będzie dla niego odpowiednia. Oczywiście, przed podjęciem tej ważnej decyzji, bardzo warto skontaktować się z lekarzem lub dietetykiem – w końcu zawsze warto jest zasięgnąć opinii specjalisty w tej dziedzinie.

Warto też poprosić dietetyka o rozpisanie diety oczyszczającej pod indywidualne potrzeby, w końcu nie ma dwóch tych samych organizmów, każdy ma zupełnie inne potrzeby, które wyraża w zupełnie inny sposób. Zawsze warto jest mieć to na uwadze. Jednak najważniejszą rzeczą w diecie oczyszczającej jest bezwzględne wyeliminowanie kawy, czarnej herbaty, cukru, soli czy alkoholu. Diety oczyszczające mają różny czas trwania – niektóre stosowane są przez ludzi doraźnie, przez jeden, no maksymalnie dwa dni – takie weekendowe diety oczyszczające cieszą się wśród ludzi największym powodzeniem, bo nie trwają długo, można je zastosować w czasie wolnym od pracy i nie wymaga to od nikogo zbyt wielu wyrzeczeń.

Inne diety oczyszczające trwać mogą jednak dłużej – nawet przez dwa tygodnie. Zawsze jednak warto jest mieć na uwadze to, że różny czas trwania diet oczyszczających powiązany jest ściśle z ich działaniem, dlatego o ile przerwanie takiej diety oczyszczającej wcześniej nie powinno nikomu zaszkodzić, co najwyżej dieta oczyszczająca nie zadziała w pełni tak, jak powinna przy zakończeniu kuracji to jednak przedłużanie takich diet poza ustalony wcześniej z góry czas – to już jest kłopotliwe. Mało tego – to nie tylko problematyczne, to może być już nawet groźne dla zdrowia. W końcu chyba każdy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że ze zdrowiem nie ma żartów.

Dieta oczyszczająca – odpowiednie podejście

Choć, jak zostało już powiedziane, diety oczyszczające są najróżniejsze – warto orientować się w pewnych ogólnych zasadach. Nie jest żadną wiedzą tajemną, że najróżniejsze elementy odżywcze, które zawarte są zawarte w produktach pochodzenia roślinnego czynnie wspomagają proces oczyszczania się organizmu. Podczas procesu oczyszczania warto stosować reduktory. Świetnym reduktorem czynników kancerogennych czy związków toksycznych jest znana i lubiana witamina C zawarta w owocach i warzywach.

Witamina C, która trafia do organizmu z pokarmem nie pozwala na przekształcenie azotanów i azotynów w nitrozoaminy a to w rezultacie sprawia,że nie tworzy się związek, który ma właściwości rakotwórcze.. Warto pamiętać też o selenie, który jako antyoksydant wspomaga neutralizowanie się wolnych rodników,  które uwalniane są podczas detoksykacji. Coś, o czym nie warto w tym procesie zapominać to  cynaryna – znajduje się na przykład w i wspomaga wątrobę w procesie odtruwania. Podobnie zresztą działa też na przykład dziurawiec, kolendra, mięta czy werbena.

Nie da się ukryć, że najprostszym sposobem na odtrucie organizmu, a przy tym zdecydowanie najsmaczniejsza dieta oczyszczająca. Jednak warto pamiętać o tym, by soki przygotowywać w domu – nie ma nic lepszego dla ludzkiego organizmu niż świeżo przygotowane soki owocowo-warzywne, którymi zastąpi się jeden z pięciu posiłków spożywanych w ciągu dnia. Warto też pomyśleć o wprowadzeniu do diety oczyszczającej produktów, które dobrze działają na nerki i pobudzają układ moczowy do wzmożonej pracy, która też pomaga oczyścić organizm z toksyn, a nerki mają umożliwioną lepszą filtrację, co wpływa na gospodarkę całego organizmu.

Komentarze